Înapoi la știri

Senatorii vor participa fizic la ședințele de plen, anunță Mircea Abrudean

02 Feb 2026
2 minute min
Maria Popescu

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a confirmat luni că ședințele de plen vor fi organizate cu prezența fizică a senatorilor începând cu această sesiune, subliniind că absențele vor fi sancționate în conformitate cu regulamentul. Potrivit newsbucuresti.ro, această măsură vizează responsabilizarea senatorilor.

👉 Decizia Biroului Permanent privind prezența fizică la ședințe

Mircea Abrudean a explicat că „este o decizie a Biroului Permanent de a avea prezență fizică la Senat, este o chestiune de responsabilitate pe care ne-am asumat-o.” El a adăugat că „toți senatorii vor fi prezenți la plen”, subliniind că este o practică normală pentru activitatea legislativă.

Conform declarațiilor sale, senatorii care nu vor participa fizic „vor fi considerați absenți” și se vor supune sancțiunilor stabilite de regulamentul Senatului. Această măsură vine în pregătirea primei sesiuni ordinare a anului 2026.

👉 Monitorizarea prezenței și sancționarea eventualelor absențe

Decizia de a impune prezența fizică se aliniază cu dorința de a asigura o activitate legislativă eficientă. Abrudean a fost întrebat despre modalitățile prin care va fi monitorizată prezența senatorilor. El a afirmat că absențele nejustificate vor avea urmări, conform regulamentului.

La 2 decembrie, președintele Senatului a anunțat public că începând din februarie, în cadrul primei sesiuni ordinare, toate ședințele de plen vor necesita participarea fizică a senatorilor.

Alte postari din Politica
Politica

Gabriela Firea propune un Fond European pentru tratamente de fertilitate

Europarlamentarul PSD, Gabriela Firea, a transmis o scrisoare Ursulei Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, solicitând un Fond European destinat accesului la tratamente pentru fertilitate. Inițiativa vine cu ocazia Zilei Internaționale a Familiei, în contextul declinului demografic din Europa, conform newsbucuresti.ro.

Politica

ARCUB invită la Noaptea Europeană a Muzeelor cu expoziții gratuite

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București participă la ediția 2026 a Nopții Europene a Muzeelor, invitând publicul sâmbătă, 23 mai, la o seară dedicată artei contemporane. Vizitatorii vor avea acces gratuit la două expoziții: „Lia și Dan Perjovschi.

Politica

Problemele financiare ale Metrorex: Sindicatul și vicepremierul aduc clarificări

Președintele Unității Sindicatul Liber Metrou (USLM), Marian Artimon, a declarat că toate beneficiile extra-salariale ale angajaților de la metrou respectă legislația în vigoare. Potrivit acestuia, afirmațiile că Metrorex pune presiune pe bugetul de stat sunt false, realitatea fiind că statul exercită o presiune asupra Metrorex, informează AGERPRES.

Acasa Recente Radio Județe