Înapoi la știri

Poliția Locală a Capitalei aplică amenzi pentru afișe lipite ilegal

06 Feb 2026
3 minute min
Andrei Miroslavescu

În acest an, Poliția Locală a Capitalei a aplicat amenzi în valoare de 18.000 de lei pentru lipirea afișelor în locuri neautorizate din centrul Bucureștiului. Conform Direcției Generale de Poliție Locală a Municipiului București, sancțiunile variază între 3.000 și 6.000 de lei, iar persoanele surprinse pot fi identificate prin camerele de supraveghere.

👉 Amenzi aplicate pentru afișe lipite ilegal în centrul orașului

Recent, un bărbat a fost amendat după ce a încercat să lipească afișe în apropierea Universității pentru un spectacol de la Sala Palatului. “Cu bidineaua și găleata din dotare, le lipea pe unde apuca! L-au prins colegii noștri de la Intervenții. 3.000 de lei, nu au stat la discuții! Și l-au pus să le dea jos de pe unde apucase să le lipească”, a menționat sursa citată. Bărbatul avea în posesie încă 80 de afișe, care au fost confiscate.

În aceeași săptămână, alte două persoane au fost surprinse lipind afișe pe un transformator la intersecția dintre Bulevardul Magheru și C.A. Rosetti. “Nu tolerăm astfel de acte de vandalism! Le vedem inclusiv pe camere și trimitem rapid echipaje care sancționează. Oricine va fi prins în fapt va fi amendat cu sume între 3.000 și 6.000 de lei!”, a afirmat Poliția Locală.

👉 Sprijin acordat controlorilor STB pentru identificarea călătorilor fără bilet

Poliția Locală a afirmat că sprijină controlorii STB în procesul de verificare a identității pasagerilor care circulă fără bilet. “Facem echipă și acordăm sprijin controlorilor STB! Avem deseori acțiuni comune, dar intervenim și punctual în acele situații mai ‘delicate’”, a declarat Poliția, subliniind că amenzile sunt aplicate și pentru cei care au cărți de identitate electronice și nu plătesc călătoria.

Autoritățile locale afirmă că procesul de identificare este rapid, prin verificarea CNP-ului, iar adresa de domiciliu apare imediat. “Se dau amenzi și pentru cei care au cărți de identitate electronice”, a precizat reprezentantul Poliției Locale a Capitalei.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România riscă să devină o țară a chiriașilor dominată de investitori

România se află pe cale de a deveni o țară în care chiriașii sunt prevalenți, controlată de fonduri de investiții și capital global, conform unei analize realizate de firma de consultanță Frames, citată de Agerpres. Această tendință este alimentată de creșterea rapidă a prețurilor locuințelor comparativ cu veniturile, transformând achiziția de case într-o „misiune imposibilă” pentru majoritatea populației.

Actualitate

Primăria București lansează Târgul Educațional „Vocația Ta!” în iunie 2026

În perioada 3–6 iunie 2026, Primăria Municipiului București organizează cea de-a 27-a ediție a Târgului Educațional „Vocația Ta!”, un eveniment dedicat elevilor care își aleg traseul educațional. Potrivit newsbucuresti.ro, târgul se va desfășura la Biblioteca Națională a României, reunind 93 de licee și 12 universități din Capitală, fiind cel mai mare târg de profil din țară.

Actualitate

Creștere semnificativă a înmatriculărilor de autoturisme noi în România

Înmatriculările de autoturisme noi în România au înregistrat un avans de 7% în luna mai 2026, comparativ cu aceeași perioadă din 2025, conform datelor publicate marți de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA). Segmentul autoturismelor electrice a crescut și mai mult, cu un procent de 88%, ajungând la 797 de unități.

Actualitate

Aproximativ 450 de câini sterilizați gratuit în București

În primele cinci luni ale anului 2026, Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) București a sterilizat gratuit aproximativ 450 de câini de rasă comună cu deținător. Deși instituția organizează săptămânal campanii de sterilizare și microcipare, interesul proprietarilor rămâne, potrivit ASPA, surprinzător de scăzut.

Acasa Recente Radio Județe