Înapoi la știri

Ministrul Sănătăţii discută despre colaborarea româno-israeliană în domeniul sănătăţii

06 Feb 2026
2 minute min
Cristina Preda

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, aflându-se într-o vizită în Israel, a anunţat că a purtat discuţii referitoare la cooperarea în sănătate, punând accentul pe digitalizare, tehnologii avansate şi dezvoltarea industriei farmaceutice. Potrivit newsbucuresti.ro, aceste discuţii includ şi organizarea eficientă a asigurărilor de sănătate.

👉 Interes comun pentru digitalizare şi tehnologii avansate

Rogobete a menţionat că discuţia a subliniat „interesul comun pentru digitalizarea sistemelor, utilizarea tehnologiilor avansate, inclusiv inteligenţa artificială”. El a evidenţiat importanţa „experienţei companiilor israeliene în domenii precum digital health, managementul datelor şi cercetarea farmaceutică”, considerând-o o sursă valoroasă de expertiză pentru viitor.

Ministrul a adăugat că aceleaşi subiecte au fost abordate şi în cadrul întâlnirii cu preşedintele Knesset-ului, Amir Ohana. „Am regăsit deschidere pentru aprofundarea cooperării bilaterale şi pentru dezvoltarea unor proiecte comune”, a declarat ministrul Sănătăţii, subliniind că aceste direcţii pot conduce la iniţiative concrete în perioada următoare.

👉 Întrevederi oficiale şi cooperare politică româno-israeliană

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a avut o întâlnire marţi cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, la Ierusalim, unde au convenit să accelereze legăturile economice dintre România şi Israel. Grindeanu, împreună cu o delegaţie parlamentară, desfăşoară o vizită oficială în Israel între 3 şi 5 februarie.

În cadrul acestei vizite, Grindeanu va avea întâlniri cu Isaac Herzog, preşedintele Statului Israel, şi cu premierul Benjamin Netanyahu. De asemenea, el va vizita Memorialul Holocaustului Yad Vashem, unde va depune o coroană de flori la Sala Amintirilor.

Alte postari din Politica
Politica

Gabriela Firea propune un Fond European pentru tratamente de fertilitate

Europarlamentarul PSD, Gabriela Firea, a transmis o scrisoare Ursulei Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, solicitând un Fond European destinat accesului la tratamente pentru fertilitate. Inițiativa vine cu ocazia Zilei Internaționale a Familiei, în contextul declinului demografic din Europa, conform newsbucuresti.ro.

Politica

ARCUB invită la Noaptea Europeană a Muzeelor cu expoziții gratuite

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București participă la ediția 2026 a Nopții Europene a Muzeelor, invitând publicul sâmbătă, 23 mai, la o seară dedicată artei contemporane. Vizitatorii vor avea acces gratuit la două expoziții: „Lia și Dan Perjovschi.

Politica

Problemele financiare ale Metrorex: Sindicatul și vicepremierul aduc clarificări

Președintele Unității Sindicatul Liber Metrou (USLM), Marian Artimon, a declarat că toate beneficiile extra-salariale ale angajaților de la metrou respectă legislația în vigoare. Potrivit acestuia, afirmațiile că Metrorex pune presiune pe bugetul de stat sunt false, realitatea fiind că statul exercită o presiune asupra Metrorex, informează AGERPRES.

Acasa Recente Radio Județe