Înapoi la știri

Primăria Sectorului 3 continuă seria concertelor în parc

26 Jul 2024
2 minute min
Maria Popescu

Primăria Sectorului 3 continuă seria concertelor în parc

Primăria Sectorului 3 va organiza în acest weekend, în parc Alexandru Ioan Cuza, o nouă serie de concerte parte din "Stagiunea muzicală estivală".

La foișorul de piatră din parc, vineri și sâmbătă (26 și 27 iulie), vor răsuna melodii de blues și jazz, susținute de artiștii Raul Kusac & Vali Racilă și Jazzy Jo, care sunt cunoscuți pentru abilitatea lor de a se conecta cu publicul.

Atmosfera Bucureștiului de altădată va fi prezentă duminică (28 iulie) prin concertul susținut de Fanfara Angely's, sub conducerea dirijorului Marius Cristian Fircă.

Această ediție a stagiunii se desfășoară sub titlul "Muzica pentru suflet", conform informațiilor oferite de Primăria Sectorului 3. Conceptul subliniază puterea muzicii de a influența și de a crea legături emoționale profunde între oameni, rezonanța sa cu stările interioare ale fiecărei persoane.

Pe scurt, iată programul concertelor: Accesul la eveniment se va face prin foișorul de piatră, situat la capătul aleii principale a Parcului Al.I. Cuza (acces: bd. Liviu Rebreanu, intersecția străzilor Baba Novac și Câmpia Libertății). Intrarea este liberă pentru toți doritorii.

"Stagiunea muzicală estivală" este organizată din nou de Primăria Sectorului 3, desfășurându-se în perioada 19 iulie - 8 septembrie, având loc la cea de-a XIX-a ediție.

Alte postari din Politica
Politica

Gabriela Firea propune un Fond European pentru tratamente de fertilitate

Europarlamentarul PSD, Gabriela Firea, a transmis o scrisoare Ursulei Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, solicitând un Fond European destinat accesului la tratamente pentru fertilitate. Inițiativa vine cu ocazia Zilei Internaționale a Familiei, în contextul declinului demografic din Europa, conform newsbucuresti.ro.

Politica

ARCUB invită la Noaptea Europeană a Muzeelor cu expoziții gratuite

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București participă la ediția 2026 a Nopții Europene a Muzeelor, invitând publicul sâmbătă, 23 mai, la o seară dedicată artei contemporane. Vizitatorii vor avea acces gratuit la două expoziții: „Lia și Dan Perjovschi.

Politica

Problemele financiare ale Metrorex: Sindicatul și vicepremierul aduc clarificări

Președintele Unității Sindicatul Liber Metrou (USLM), Marian Artimon, a declarat că toate beneficiile extra-salariale ale angajaților de la metrou respectă legislația în vigoare. Potrivit acestuia, afirmațiile că Metrorex pune presiune pe bugetul de stat sunt false, realitatea fiind că statul exercită o presiune asupra Metrorex, informează AGERPRES.

Acasa Recente Radio Județe